Renault TRAFIC z adaptacją do transportu osób na wózku inwalidzkim wspomaga aktywność społeczną i zawodową osób na wózku poprzez możliwość korzystania z transportu samochodowego. Pojazd wyposażony w tego typu adaptację może dowieźć dziecko do szkoły, dorosłych do pracy, seniora do lekarza, czy też chorych pacjentów na badania. Zresztą nieważny jest powód i cel podróży... ważne jest zapewnienie mobilności tym, którzy samoistnie jej nie posiadają lub posiadają ją w ograniczonym zakresie.
Renault Trafic do transportu osób na wózku inwalidzkim zwykle jest samochodem 9-miejscowym. Dzięki specjalistycznej adaptacji pozwala przewozić 9 osób na fotelach lub 8 osób na fotelach + jedną osobę na wózku inwalidzkim. O samochodzie tym często się mówi: Trafic do transportu osób niepełnosprawnych. Właściwsza jednak wydaje się być nazwa: Trafic do transportu osób o ograniczonej sprawności ruchowej (Transport for People with Reduced Mobility - TPMR)
Renault Trafic po adaptacji przeznaczonej do przewożenia osób z niepełnosprawnością może przewodzić jedną, dwie, trzy lub nawet cztery osoby na wózku inwalidzkim. Dzięki specjalnemu systemowi montażu wózków i foteli, można dowolnie zmieniać układ siedzeń dostosowując go do bieżących potrzeb.
Oferujemy następujące rozwiązania, które ułatwiają wprowadzenie osoby na wózku do wnętrza pojazdu:
NAJAZDY TELESKOPOWE. Jest to rozwiązanie najprostsze i najtańsze. Najazdy zalecane są wtedy, kiedy samochód przewozi osoby na wózku jedynie od czasu do czasu. Gwarancję bezpieczeństwa wjazdu stanowią sworznie zakotwiczone w progu samochodu. Długość najazdu i kąt nachylenia może być regulowany. Szyny najazdowe nie są trwale zintegrowane z samochodem, dzięki czemu zachowuje on swoją pierwotną funkcjonalność zwykłego samochodu osobowego w momencie, kiedy nie jest przewożona osoba na wózku.
PLATFORMA - RAMPA SKŁADANA. Dzięki swojej stabilności i uniwersalności doskonale sprawdza się jako podjazd do wózków inwalidzkich. Składanie i rozkładanie rampy jest szybsze i prostsze niż składanie i rozkładanie najazdów teleskopowych. Dlatego rampa jest zaleca wtedy, kiedy samochód dość często przewozi osoby na wózku.
WINDA ELEKTRYCZNA. Stabilna konstrukcja i niewymagająca użycia siły obsługa to największe atuty tego rozwiązania. Dlatego winda jest zalecana przy codziennym transporcie osób poruszających się na wózku. Winda jest również doskonałym wyborem dla osób z dużymi (ciężkimi) elektrycznymi wózkami inwalidzkimi.
Dofinansowanie PFRON
PFRON udziela wsparcia finansowego przy zakupie samochodu zapewniającego mobilność osób z niepełnosprawnością. Samochód musi być dostosowany do potrzeb pasażera ze znacznym stopniem niepełnosprawności, który porusza się na wózku inwalidzkim. Co ważne, pojazd objęty dofinansowaniem musi umożliwiać zajęcie miejsca pasażera lub kierowcy bez konieczności przesiadania się na fotel samochodu z wózka inwalidzkiego. Każda wymieniona wyżej adaptacja potwierdzona jest homologacją, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i zgodność z obowiązującym prawem. Każdy tego typu samochód może być objętym dofinansowaniem PFRON.